Una pica en Flandes Benissa!

Segons la RAE “poner una pica en Flandes significa conseguir algo de especial dificultad ” , ni estem al segle XVI ni a les ordres del Duc d´Alba ni volem mantindre les possesions dels Àustries, però ben mirat podriem fer ús d´aquesta expressió per a comparar el que hem presenciat hui a Benissa.

La representació de l ´Escola a Benissa: Hugo Cruz, Martín Guerra , Agnes Nuñez , Eric Rivera, Jordi Vivo, Samuel Vivo

Aquest diumenge 30 de gener a Benissa , concretament al Centre d´Art Taller Ivars , s´ha disputat el V Circuït d´Escacs Marina Alta amb un clar domini dels alumnes de l´EERB. La competència era forta a priori , ja que la meitat dels jugadors eren federats i comptaven amb ELO. Alguns estaven per sobre dels 1500 punts , xifra gens menyspreable per a aquest tipus de torneig, si afegim que el torneig era sub16 … les dificultats a les que s´enfrontaven els nostres alumnes eren enormes.

Martín Guerra : top 10 de la classificació general i tercer de la seua categoria!

Eric Rivera ha acabat proclamant-se campió del torneig amb 6 punts , llastima que una greu errada a la setena ronda li ha costat el punt sinó haguera fet un score perfecte! Però l´actuació d´Eric no era la única sorpresa del dia, Agnes Nuñez de Arenas guanyant la última ronda ha sumat 6 punts també i ha finalitzat subcampiona del torneig!

Eric Rivera campió del torneig i Hugo Cruz tercer de la seua categoria

Molt bon joc el que han realitzat aquest matí a Benissa aquestos dos joves alumnes de l´EERB , han estat capaços de combinar al tauler ferrees defenses amb atacs fulgurants per a imposar-se als seus rivals més experimentats. Cal destacar també l´actuació de MartÍn Guerra que ha terminat en la desena posició (tercer de la sub14) i la de Hugo Cruz que amb la seua quinzena posició aconseguia ser el tercer de la seua categoria (sub12).

Podem concloure que la jornada de hui a Benissa ha estat un èxit absolut per a l´EERB i els seus alumnes aconseguint 4 copes de les 15 entregades, més del 25% dels premis totals. Poc a poc va notant-se el treball diari dels alumnes i dels monitors , especialment el de FM Paco Rubio, la millora del nivell de joc és evident i continua!

La subcampiona del torneig Agnes Nuñez de Arenas ben concentrada en la posició!

Vos deixem la classificació final dels 45 jugadors , excel.lent xifra per cert, al seguënt link :

https://chess-results.com/tnr603895.aspx?lan=2&art=0&fed=ESP&turdet=YES&flag=30