I Jornades d’Escacs EERB

Este cap de setmana del 28 i 29 d’abril passaran a la història del Club d’Escacs Ribera Baixa per haver sigut els dies que han tingut lloc les I Jornades que realitzava la nostra entitat. Ha estat el primer esdeveniment de més d’un dia de durada, on a més a més hem comptat amb la presència de més ni menys que del Gran Mestre Internacional José Carlos Ibarra, un dels “streamers” més importants en l’actualitat dels escacs del món de parla hispana.Les Jornades arrancaren divendres vesprada amb la disputa d’un torneig escolar sub16, el qual per una banda, donava acompliment al cicle de tornejos que realitza el club al llarg de l’any com a part del programa de formació que tenen els nostres alumnes (aproximadament coincidix un torneig per trimestre escolar) i a la vegada, donava l’oportunitat a tots aquells xiquets i xiquetes, foren d’on foren i jugaren on jugaren, de poder disputar la simultània que organitzava el club l’endemà dissabte.

El guanyador del torneig fou el jove jugador de Guadassuar del CE Alzira, Carles Mellado, amb un score perfecte, 6/6. El millor jugador de la nostra escola, i 3r de la classificació general, amb un score 5/6 fou Hugo Cruz.El plat fort de les Jornades era el dissabte 29 d’abril, on teníem al matí les partides simultànies amb el Gran Mestre Ibarra en la plaça de l’Ajuntament de Sueca, un espai immillorable per a realitzar l’acte, en ple centre del poble.

El Gran Mestre murcià jugà 30 partides, guanyant 26 d’elles, concedint 3 taules i tombant el rei en una de les partides, la jugada contra el jugador d’Almussafes, Miguel Domingo. Estem convençuts que per a tots els participants l’experiència ha estat única. Després de les simultànies, hem tingut l’oportunitat de gojar dels arrossos del restaurant El Rebost junt amb el Gran Mestre en un ambient distés. Quedà encantat de la nostra gastronomia local.El final de les Jornades tingueren lloc en l’espai de conferències del Centre Cultural Bernat i Baldoví,

epicentre de la cultura suecana. El Gran Mestre José Carlos Ibarra ens va deleitar amb una xarrada-col•loqui d’una hora de durada en la qual ens contà la seua trajectòria vital en el món dels escacs des que començà la seua pràctica als 9 anys fins al seu zenit en la seua carrera professional quan assolí el títol de Gran Mestre Internacional i la seua participació en la selecció espanyola als campionats europeus i les Olimpíades d’escacs. Ens tingué bocabadats a tots, fou una autèntica delícia escoltar-lo.El colofó final de les Jornades arribà en l’últim acte programat, la presentació del llibre “La Variant Valenciana de la Defensa Escandinava”, introduint el mateix Gran Mestre la presentació.

El Mestre FIDE i coautor del llibre, Francisco Rubio, feu una excel•lent presentació i desconstrucció de cada un dels capítols de l’obra, exposant els motius pels quals la defensa ha de tindre’s en consideració, així com les bondats -i també les limitacions- que té. L’altre coautor del llibre, Sergi Núñez de Arenas, detallà com sorgí la idea de tot el projecte i les perspectives de futur que es presenten en la investigació. Després de la finalització tingué lloc un xicotet col•loqui informal i els coautors firmaren i dedicaren llibres a tots els presents que així ho desitjaren.En definitiva, des del Club estem extremadament contents i orgullosos de l’esdeveniment realitzat.

Estes Jornades representen la nostra manera d’entendre el nostre esport: competició, germanor, cultura, compromís, aprenentatge, unió i il•lusió. Esperem que estes siguen les primeres de moltes més.